1. Anasayfa
 2. Savunma Sanayi

ASELSAN Adıyaman Kablo ve Konnektör A.Ş. Şirketini Kurdu

ASELSAN Adıyaman Kablo ve Konnektör A.Ş. Şirketini Kurdu
1

ASELSAN Adıyaman Kablo ve Konnektör A.Ş. Şirketini Kurdu

6 Şubat depremlerinden sonra ağır hasar alan Adıyaman’ın kalkınmasına önemli bir katkı sağlayacak devasa yatırım imzalandı. Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) ve Adıyaman Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) iş birliği ile hayata geçirilecek olan “Adıyaman Deprem Bölgesi Kablo, Konnektör ve Kablaj Üretim Tesisi Yatırımı” projesi, bölgeye 500 milyon TL’lik yatırım ve 200 kişilik yeni istihdam imkanı sağlayacak.

Savunma Sanayii’nin öncü firmaları Aselsan, Roketsan ve Havelsan’ın da ortak olduğu proje, Adıyaman’ın sanayileşmesine ve kalkınmasına hız kazandıracak. Tesisin tamamlanmasıyla birlikte Türkiye’nin savunma sanayisine önemli katkılar sağlanması ve bölgenin üretim üssü haline gelmesi hedefleniyor.

ATSO Başkanı Mehmet Torunoğlu, yatırımın önemini vurgulayarak şunları söyledi: “TUSAŞ gibi öncü bir kuruluşla iş birliği yapmak, Adıyaman’ın savunma sanayindeki katkılarını artırma ve bölge ekonomisine yeni fırsatlar sunma potansiyelini artıracağına inanıyoruz. Hedefimiz Adıyaman’ı Savunma Sanayi sektöründe üretim üssü haline getirmek.”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a ve Savunma Sanayii yetkililerine teşekkür eden Torunoğlu, yatırımın bölgeye yeni yatırımların da önünü açacağına inandığını belirtti.

Bu önemli yatırım, depremin yaralarını sarmak ve Adıyaman’ı yeniden ayağa kaldırmak için atılan önemli adımlardan biri olarak dikkat çekiyor. Yatırımın hayata geçmesiyle birlikte bölgede istihdamın artması ve refah seviyesinin yükselmesi bekleniyor.

ASELSAN Adıyaman Kablo ve Konnektör A.Ş. Şirketini Kurdu
ASELSAN Adıyaman Kablo ve Konnektör A.Ş. Şirketini Kurdu

ASELSAN Adıyaman’da Kablo ve Konnektör Üretimi İçin Yeni Şirket Kurdu: Bölgesel Kalkınmaya ve Milli Teknolojiye Katkı Sağlayacak Dev Yatırım

Adıyaman, 7 Haziran 2024: Türkiye’nin önde gelen savunma sanayi firmalarından ASELSAN, bölgesel kalkınmaya ve milli teknolojiye önemli bir katkı sağlayacak yatırım gerçekleştirdi. Şirket, Adıyaman Kablo ve Konnektör A.Ş.’yi kurarak savunma sanayisinde kritik öneme sahip kablo ve konnektör ihtiyacının önemli bir kısmını karşılamayı hedefliyor.

485 Milyon TL Sermayeli Dev Yatırım

485 milyon TL sermayeli Adıyaman Kablo ve Konnektör A.Ş.’nin %15’i ASELSAN’a, kalan %85’i ise diğer yatırımcılara ait olacak. Şirket, Adıyaman’da kurulacak olan tesislerinde sivil ve askeri kablo, konnektör ve kablaj (harness) üretecek. Ürün yelpazesinde kablo ve konnektörlerin yanı sıra bu ürünlere ilişkin araştırma-geliştirme, eğitim, test ve satış sonrası hizmetleri de yer alacak.

Hedef: Milli Teknolojiyi Geliştirmek ve Savunma Sanayisine Katkı Sağlamak

ASELSAN, bu yatırım ile savunma sanayisinde kablo ve konnektör ihtiyacının önemli bir kısmını milli imkanlarla karşılamayı ve dışa bağımlılığı azaltmayı amaçlıyor. Şirket, milli teknolojiyi geliştirmeye yönelik Ar-Ge çalışmalarıyla da savunma sanayisine önemli katkılar sağlayacak.

Bölge Ekonomisine ve İstihdama Canlılık Getirecek

Adıyaman Kablo ve Konnektör A.Ş.’nin kurulması, bölge ekonomisine ve istihdamına da önemli katkılar sağlayacak. Tesislerde yüzlerce kişiye istihdam imkanı sunulacak ve bölgenin kalkınmasına katkıda bulunulacak.

Savunma Sanayinden ve Bölge Halkından Tam Destek

Şirketin kurulması, savunma sanayisinden ve bölge halkından büyük ilgiyle karşılandı. Yatırımın milli teknolojiye katkı sağlayacağı ve bölgenin kalkınmasına katkıda bulunacağı değerlendirilmektedir.

ASELSAN’dan Dev Adımlar

Son yıllarda yatırımlarına hız veren ASELSAN, bu yatırımla da Türkiye’nin savunma sanayisindeki öncü konumunu perçinlemiş oluyor. Şirket, milli teknoloji geliştirmeye ve yerli üretime yaptığı katkılarla savunma sanayisinin gurur kaynağı olmaya devam ediyor.

ASELSAN Adıyaman Kablo ve Konnektör A.Ş.’nin kurulması, Türkiye’nin savunma sanayisi ve bölgesel kalkınma açısından önemli bir adımdır. Yatırımın milli teknolojiye katkı sağlaması, savunma sanayisine olan bağımlılığı azaltması ve bölgeye istihdam imkanı sunması beklenmektedir.

Reaksiyon Göster
 • 6
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 1
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (1)

 1. Adıyaman’a güzel bir iş istihdamı olacak

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir