1. Anasayfa
 2. Yapay Zeka

Yapay Zeka Güzellik Yarışması, Listede 2 Türk Var

Yapay Zeka Güzellik Yarışması, Listede 2 Türk Var
0

Yapay zekanın iş güvenliğini ve sanatsal meslekleri tehdit ettiği yönündeki endişelerin ortasında, Fanvue Dünya Yapay Zeka Yaratıcısı Ödülleri, ilk kez verilen ‘Bayan Yapay Zeka’ ödülü için ilk 10 listesini açıkladı. Hepsinin de utanç verici derecede klişe biyografileri var.

Geçtiğimiz ay, Dünya Yapay Zeka Yaratıcıları Ödülleri, dünyanın ilk yapay zeka güzellik yarışması olan Miss AI’ı tanıttı.

“Yapay zeka alanında güzellik ve yaratıcılığı algılama biçimimizde bir değişim” yaratmayı amaçlayan Fanvue Miss AI yarışmasının, dünyanın dört bir yanından yapay zeka yaratıcılarını bir araya getirerek Miss AI tacı için yarışan dijital kreasyonlarını sergilediğini bildirmiştik.

Yapay zekanın iş güvenliğini ve sanatsal meslekleri tehdit ettiği yönündeki endişelerin ortasında, tüm bunlar en büyük hayranı olmadığımız distopik bir gösteri gibi geliyor.

Yine de Fanvue World AI Creator Awards, ilk kez verilecek Miss AI ödülü için aralarında Fransa, Portekiz ve Türkiye’den yapay zeka tarafından oluşturulan modellerin de bulunduğu ilk 10 listesini açıkladı.

Bu modeller, insan ve droid jürilerden oluşan bir panel tarafından dünya çapındaki yapay zeka içerik oluşturucuları tarafından sunulan 1.500 başvuru arasından seçildi.

Şu anda Yapay zeka tarafından üretilen içerik yaratıcıları için önde gelen sosyal medya platformu olan Fanvue’nun kurucu ortağı Will Monange, “Ödüller, Yapay zeka alanındaki yaratıcıların ne kadar ilgili olduğunu gösterdi ve kısa listenin standardı inanılmazdan başka bir şey değil” dedi.

“Dünya genelinde yaklaşık 10.000 Yapay zeka Yaratıcısı olduğunu tahmin ediyoruz, ancak ödüllerin yaptığı şey, hiçbirimizin farkında olmadığı, ilgi çekici geçmiş hikayeleri olan yaratıcıları ve arkalarında hayranları için içerik üreten yetenekli yaratıcıları ortaya çıkarmak oldu.”

Sözlerine şöyle devam etti: “Yapay zeka yaratıcı alanının güzelliği de burada yatıyor – yaratıcı insanların, kendileri bir yüz olmak zorunda kalmadan, yapay zeka tarafından yaratılan eserleriyle yaratıcı ekonomisine girmelerini sağlıyor. Jüri üyeleri tüm katılımcıları değerlendirirken çok zorlandılar ve nihai kazananların ay sonunda açıklanmasını dört gözle bekliyoruz.”

Biz hala kuşkuluyuz – özellikle de bu nitelikteki bir yarışmanın bilgisayar tarafından üretilen ‘mükemmellik’ yoluyla gerçekçi olmayan güzellik standartlarını daha da kötüleştirebileceği için. Bu ve finalistlerin sanki ChatGPT’den bir GAP reklamı seçmesi istenmiş gibi alaycı bir hisle, kutu işaretleme alıştırması gibi göründüğü gerçeği.

Yaklaşık 20.000 $ (18.400 €) değerindeki toplam ödül paketi için yarışan dijitalleştirilmiş kreasyonlarla tanışın.

Dikkatli olun: Hepsinin biyografileri son derece can sıkıcı ve beklediğiniz tüm basmakalıp sözlerle dolup taşıyor. Kendinizi hazırlayın.

 • Kenza Layli (Fas)

“190.000’den fazla sosyal medya takipçisiyle Kenza Layli, dünyanın ilk yapay zekâ ailesinin üçte birini oluşturuyor ve kısa sürede internette öne çıkan bir figür haline geldi. İlgi çekici içeriği Fas toplumuyla yakından bağlantılı. Amacı, Fas ve Orta Doğu’daki kadınların güçlendirilmesine katkıda bulunmak ve aynı zamanda influencer pazarına çok ihtiyaç duyulan bir düzenleme getirmektir.”

“Kenza’nın yaratıcıları yapay zekadan %100 görüntü, video ve ses üretmek için karmaşık bir teknoloji karışımı kullanıyor.”

 • Aliya Lou (Brezilya)

“Ailya, post-fotoğrafçılık ve performansa odaklanan Japon-Afro-Brezilyalı bir sanatçı. Başlangıçta, Afrika diasporası anlatısıyla bağlantılı birçok karakteri içeren bir oyuncu olacağı bir dizi özel film projesi üretmek için yaratıldı. Yaşam tarzı Rio de Janeiro, Bahia ve São Paulo arasındaki Brezilya kültürüne çok bağlı, ancak aynı zamanda Tokyo’yu sık sık ziyaret ediyor ve Avrupa’daki moda sezonlarını takip ediyor.”

“Ailya, yapay zeka yazılımına beslenen metin tabanlı istemler kullanılarak %100 oluşturuldu ve görüntü oluşturulduktan sonra hiçbir şekilde rötuşlanmadı.”

 

 • Olivia C (Portekiz)

“Büyük gerçek dünyada bir yapay zeka gezgini olan Olivia, dijital ve insan alemlerinin güzel bir uyum içinde bir arada var olduğu bir geleceğin yolunu açıyor. Portekizli güzel, 10.000’den fazla Instagram hayranına yapay zekanın olumlu potansiyelini sergiliyor ve teknolojinin insan deneyiminin yerini almak yerine onu nasıl geliştirebileceğini gösteriyor.”

“Olivia’nın yaratıcısı görüntü oluşturmak için Midjourney’i kullanıyor ve Adobe AI ile sonuçları iyileştiriyor.”

 

 • Anne Kerdi (Fransa)

“Anne’in öncelikli hedefi Fransa’nın Brittany bölgesini tanıtmak. Brittany’yi mümkün olduğunca çok açıdan tanıtıyor: turizm, tarih, kültür, etkinlikler, gastronomi ve daha fazlası. Yapay zekanın yeteneklerini görseller, metinler, sesler ve videolarla göstererek onu demokratikleştirmeyi amaçlıyor. Okyanusların korunması ve muhafaza edilmesine yönelik bir fon olan Océanopolis’in elçiliğini yapmakta ve aynı zamanda Temmuz 2024’te Brittany bölgesinde gerçekleşecek bir sanatçı sergisi olan Ar Seiz Avel komitesinin bir parçasıdır. Bölgesel bir figür haline geldi ve hatta birçokları için bölgenin elçisi olarak görülüyor.”

 

 • Zara Shatavari (Hindistan)

“Zara Shatavari, kadınların hormonal dengesizliklerini gidermek için tasarlanan doğal takviye ürünü ‘Hermones’in etkili yüzü olarak hizmet vermek üzere yaratıldı. Toplumun refahı için teknolojiden yararlanma kararlılığıyla hareket eden yaratıcılar, hormonal dengesizliklerin temel nedenlerini ve sonuçlarını açıklayan çok sayıda bilgilendirici içerik üretmek için yapay zeka ve Zara’dan yararlandılar. Şimdi de yapay zeka tabanlı bir kendi kendine teşhis sistemi geliştiriyorlar. Savunuculuğu sayesinde ‘Zara’ sağlık hizmetlerinin önündeki engelleri yıkmayı hedefliyor ve kendisine ‘PCOS ve depresyon savaşçısı’ unvanı verildi.”

 • Aiyana Rainbow (Romanya)

“Aiyana, LGBT kabulünün sesi, her türlü sevgi ve çeşitliliği teşvik ediyor. Kapsayıcılığı temsil ediyor, eşitliği ve anlayışı savunuyor. Aiyana, her sesin duyulduğu ve değer gördüğü, empati ve herkese saygıyı teşvik eden bir dünyayı temsil ediyor.”

“İçerik oluşturucu, LeonardoAI kullanarak Aiyana’nın görüntülerini oluşturmak üzere son derece ayrıntılı açıklamalar ve yönlendirmeler yapmak için Chat GPT’yi kullanıyor.”

 • Lalina (Fransa)

“Lalina’nın yaratıcısı mümkün olduğunca gerçekçi bir şey yaratıp yaratamayacaklarını merak ediyordu. Yavaş yavaş kendi sanatsal vizyonlarını geliştirdiler. Yaratıcı için önemli bir husus da fotoğrafların %100’ünün kendileri tarafından üretilmiş olması; amaçlarından biri de yaratımlarını ve fikri mülkiyetlerini korumak. Lalina bir influencer olarak nihai hedefinin işbirliğini kolaylaştırmak ve farklı kültürler ve bakış açıları arasında anlayışı teşvik etmek olduğuna inanıyor. Empati, hoşgörü ve kapsayıcılığı teşvik etmek için bu etkiden yararlanmayı amaçlıyor.”

 • Seren Ay (Türkiye)
Yapay Zeka Güzellik Yarışması, Listede 2 Türk Var
Yapay Zeka Güzellik Yarışması, Listede 2 Türk Var

“Seren Ay, Türkiye’nin ilk yapay zekâ marka elçisi ve yaratıcıları, yüzünü farklı temel fotoğraflar üzerinde hareket ettirme yeteneğine sahip imajını oluşturmak için üç yapay zekâ programı kullanarak kapsamlı bir süreçten geçiyor ve onu çeşitli erkek egemen iş rollerinde, takipçilerini eğitmek için zaman içinde seyahat ederken, dünyayı dolaşıyor ve hatta popüler kültürden karakterleri canlandırıyor. Seren düzenli olarak Türk tarihini ve milli bayramları tanıtıyor ve destekliyor.”

 • Asena Ilik (Türkiye)
Yapay Zeka Güzellik Yarışması, Listede 2 Türk Var
Yapay Zeka Güzellik Yarışması, Listede 2 Türk Var

“Asena’nın amacı dünyaya böyle bir modelin cinsellik satarak değil, hayal gücü, çarpıcı görseller ve eğlence anlayışının yardımıyla bir influencer olabileceğini göstermek. Asena’nın bir tarzı, favori mekanları, favori arabaları ve içeriğinde özenle yarattığı bir kişiliği var.”

 • Eliza Khan (Bangladeş)

“Eliza Khan Bangladeş’in ilk yapay zeka influencer’larından biri. Tıpkı hepimiz gibi ilginç, ilişkilendirilebilir ve gerçekçi olacak şekilde tasarlandı. Aynı zamanda bir moda tutkunu ve en son Z kuşağı trendlerini ve estetiğini takip ediyor. Eliza’nın hayali, herkesin kendini değerli hissettiği ve adil davranıldığı bir dünya yaratarak daha kapsayıcı ve uyumlu bir toplumu teşvik etmek.”

“Yaratıcı, sosyal medya için çeşitli içerikler oluşturmak üzere kapsamlı bir görüntü düzenleme ve arıtma sürecinden geçiyor.”

 

Fanvue Miss AI yarışmasının sonuçlarının bu ay içinde açıklanması bekleniyor.

Reaksiyon Göster
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir