1. Anasayfa
 2. Yapay Zeka

Apple CEO’su Yapay Zekanın Devlet Düzenlemesine İhtiyacı Olduğunu Söyledi.

Apple CEO’su Yapay Zekanın Devlet Düzenlemesine İhtiyacı Olduğunu Söyledi.
0

Apple CEO’su Yapay Zekanın Devlet Düzenlemesine İhtiyacı Olduğunu Söyledi

Tim Cook teknoloji konusunda genel olarak iyimser bir bakış açısına sahip olabilir, ancak yine de hükümetin “yol kurallarını” desteklemektedir.

Yapay zeka Apple’ın tüm ürünlerinde bulunabilir, ancak bu şirketin CEO’sunun teknolojinin düzenlenmesinden yana olmadığı anlamına gelmez. Aslında Tim Cook, yapay zekanın en son evrimi olan jeneratif yapay zekanın etkileri felakete dönüşmeden önce devreye girmenin hükümetin sorumluluğu olduğuna inanmaktadır.

Cook, röportaj podcast’i At Your Service’i yöneten İngiliz pop yıldızı Dua Lipa ile yaptığı bir sohbet sırasında bakış açısını paylaştı. Lipa, Cook’un kariyer yolculuğu, Apple’ın çevre ve çocuk işçiliğine karşı önlemleri ve yönetici süitindeki çeşitlilikle ilgili sorular arasında, CEO’ya tartışmalı (ve zaman zaman yanlış anlaşılan) bir teknoloji haline gelen bu konuya bakış açısını sordu.

“Son zamanlarda insanların hayal gücünü toplayan şey, üretken yapay zeka ve büyük dil modellerinin kullanımıdır. Bunun hayat değiştirebilecek bir alan olduğunu düşünüyorum.” Cook, üretken yapay zeka‘nın gelecekteki bazı sağlık hizmetleri ortamlarında olduğu gibi “iyi bir şekilde hayat değiştirici” olma potansiyeline sahip olsa da, zarar verici de olabileceğini söyledi.

“Yapay zekanın bu yeni formunda, üretken yapay zekada ihtiyaç duyulan şey, bazı yol kuralları ve bu konuda bazı düzenlemelerdir. Bence dünyadaki pek çok hükümet şu anda buna ve bunun nasıl yapılacağına odaklanmış durumda ve biz de bu konuda yardımcı olmaya çalışıyoruz. Ve bunun gerekli olduğunu, bazı düzenlemelere ihtiyaç olduğunu ilk söyleyenlerden biriyiz.”

Bu düzenlemenin gerçekten gelip gelmeyeceği sorulduğunda Cook şunları söyledi: “Çoğu hükümet bugün eğrinin biraz gerisinde… ama bence hızla arayı kapatıyorlar.” Ardından önümüzdeki 12 ila 18 ay içinde “bazı yapay zeka düzenlemeleri” olacağından emin olduğunu ekledi.

Dünya hükümetlerinin devreye girip girmeyeceğinden ve hangi sıfatla gireceğinden bağımsız olarak, kendi yapay zeka uygulamalarının güvenli bir şekilde yürütülmesini sağlamak Apple’ın sorumluluğundadır. Şirketin rakiplerine yetişmek için “doğal dil üretimi” Siri iyileştirmeleri ve hatta kendi “AppleGPT” sohbet robotu üzerinde çalıştığı bildirilirken, bu sorumluluk yapay zekanın daha az gösterişli biçimlerini de kapsıyor.

Cook, “Yapay zeka, ürettiğimiz tüm ürünlerin içinde yer alıyor” dedi. Tahmini metin gibi özelliklerin, bu şekilde etiketlenmemiş olsalar da, yaygın olarak kullanılan yapay zeka uygulamaları olduğunu açıkladı. “Bu tür şeylere nasıl yaklaştığımız konusunda çok düşünceli ve bilinçliyiz. İnsanların ürünlerimizi nasıl kullanacakları konusunda derinlemesine düşünüyoruz ve kötü amaçlarla kullanılabileceklerse, bu yollara girmiyoruz.”


Reaksiyon Göster
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir