1. Anasayfa
 2. Yapay Zeka

Microsoft Edge’in Yeni Adı: Microsoft Edge: AI Browser

Microsoft Edge’in Yeni Adı: Microsoft Edge: AI Browser
0

Microsoft’un web tarayıcısının akıllı telefon versiyonu, Edge on Mobile adından Microsoft Edge: AI Browser olarak değiştirildi. Uygulamanın işlevselliği aynı olsa da (şimdilik), Edge’in hem iOS hem de Android sürümleri artık tarayıcının merkezine yapay zekayı yerleştiren bir isme sahip. Bu değişiklik, Microsoft’un yapay zeka asistanı Copilot’u iOS ve Android için uygulama formunda yayınlamasından sadece birkaç gün sonra gerçekleşti.

Microsoft’un yakın zamanda başlattığı yapay zeka yarışını domine etmeye hevesli olduğu bir sır değil. İyi ya da kötü, yapay zeka odaklı Surface dizüstü bilgisayarlarından TomTom ile yeni ortaklığına kadar son zamanlarda yaptığı neredeyse her şey bir şekilde yapay zekayı içeriyor. CEO Satya Nadella Copilot’a o kadar aşık ki, geçen yıl Windows Başlat düğmesini -belki de işletim sisteminin en belirgin özelliği- bir Copilot düğmesine dönüştürmekle ilgili yorumlar bile yaptı. Tüm bunlar göz önünde bulundurulduğunda, Microsoft’un temel akıllı telefon uygulamalarından birini yapay zekayı merkeze alacak şekilde yeniden markalaması şaşırtıcı değil.

Ancak işlevselliği aynı kalsa da mobil tarayıcının yeni ismi herkesi heyecanlandırmıyor. Bir kullanıcı Cumartesi günü “Microsoft yönetiminin Edge ile ilgili aldığı her karar beni derin bir hayal kırıklığına uğratıyor,” diye yazdı. “Sanki önlerine her iki seçenek sunulduğunda, bilerek en kötü seçeneği seçiyorlar.” Başka bir kullanıcı ise değişikliği “sıcak çöp” olarak adlandıracak kadar ileri gitti.

Görünüşte, bir uygulamanın adını değiştirmek oldukça zararsız. Ancak Microsoft gibi köklü ve etkili bir şirket için mobil markanın değiştirilmesi daha büyük bir şeyi sembolize edebilir. Elbette, Microsoft akıllı telefon kullanıcılarının Edge’in yapay zeka destekli hizmetlerle bağlantısını anlamasını ve kabul etmesini istiyor olabilir; ancak, yapay zeka merkez sahneye çıkana kadar Microsoft’un sohbet robotlarını ve diğer yapay zeka araçlarını en temel uygulamalarına zorlamaya devam etmesi de mümkündür.

Şimdilik Microsoft, Edge’in yeniden markalaşmasını, tarayıcının yapay zeka özelliklerini iOS App Store ve Google Play Store’da göstermek için bir fırsat olarak değerlendiriyor. Her iki mağazanın Edge listeleri, kullanıcıların GPT-4 ile metin ve DALL-E 3 ile görüntü oluşturmasına olanak tanıyan Copilot entegrasyonuna sahip.


Reaksiyon Göster
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir