1. Anasayfa
 2. Savunma Sanayi

ROKETSAN ve ASELSAN’dan BAE ile iş birliği

ROKETSAN ve ASELSAN’dan BAE ile iş birliği
0

SSB Başkanı Prof. Dr. Haluk Görgün, BAE ile TRG-230 ÇNRA ile ASELSAN TOLUN mühimmatının tedariki konusunda iş birliği yapıldığını açıkladı.

ATO Congresium’da SAHA İstanbul ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin en büyük savunma ve havacılık şirketleri grubu EDGE Group ile birlikte Savunma Sanayii Buluşması düzenlendi. Düzenlenen dev buluşmaya SSB Başkanı Başkanı Haluk Görgün, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, TBMM, Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Başkanı ve AK Parti Bursa Milletvekili Mustafa Varank, Milli Savunma Bakan Yardımcısı Celal Sami Tüfekçi ile SAHA İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Bayraktar ile EDGE Group Yönetim Kurulu Başkanı Faisal Al Banna katıldı. SAHA İstanbul ve EDGE Group’un birlikte düzenlediği SAHA-EDGE Savunma Sanayi Buluşması’nda açılış konuşmasını ise SSB Başkanı Prof. Dr. Haluk Görgün gerçekleştirdi.

SSB Başkanı Haluk Görgün yaptığı açıklamada, Birleşik Arap Emirlikleri ile Baykar’ın Bayraktar TB2 ve AKINCI platformlarında devam eden güçlü iş birliği bulunduğunu ayrıca ASELSAN TOLUN mühimmatı ve ROKETSAN TRG-230 süpersonik füzesinin de iş birliği kapsamında olduğunu ifade etti.

SAHA-EDGE Savunma Sanayi Buluşması’na katılan şirketlerden birisi de ROKETSAN idi. Gerçekleştirilen etkinlikte ROKETSAN tarafından geliştirilen TRG-230 ve diğer ürünlerin BAE’ye tedariki konusunda iş birliği anlaşması yapıldı. ROKETSAN tarafından yapılan açıklamada, “SAHA İstanbul ve EDGE iş birliğinde, savunma sanayimizin ihracatının artırılması ve üye firmalarımızın ihracat gayretlerinin desteklenmesi amacıyla düzenlenen SAHA & EDGE Savunma Sanayi Buluşması’nda çok değerli anlaşmalara imza attık.” denildi.

Birleşik Arap Emirlikleri ile Savunma Sanayii İşbirliği Niyet Mektubu imzalanmıştı

Türkiye ile Birleşik Arap Emirlikleri arasında Savunma Sanayii İş Birliği (SSİ) Toplantılarının Başlatılmasına İlişkin Niyet Mektubu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın BAE ziyareti esnasında imzalanmıştı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Abu Dabi Veliaht Prensi Şeyh Muhammed Bin Zayid Al Nahyan, Türkiye-Birleşik Arap Emirlikleri arasında 13 anlaşmaya imza atmıştı.

Dönemin Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir yaptığı açıklamada, “Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın BAE ziyaretinde kendilerine eşlik ettik. Bu ziyarette iki ülke arasında Savunma Sanayii İşbirliği Niyet Mektubu imzaladık. Hayırlı olsun.” ifadelerine yer vermişti.

SSİ Anlaşmaları, tarafların güvenlik kuruluşlarının ihtiyacı olan her tür savunma sanayii ürün ve hizmetinin doğrudan tedariki, geliştirilmesi, üretilmesi, üçüncü taraflara satılması, envanterde bulunan sistem ve platformların bakım / idame / modernizasyonları, teknoloji transferi, eğitim, bilgi ve belge alışverişlerini içermektedir.

Düzenli aralıklarla gerçekleştirilecek olan “Savunma Sanayii İş Birliği Toplantıları” ile bu toplantılarda belirlenen iş birliği konularının olgunlaştırılarak takip edilmesini sağlayan resmi ve teknik heyet ziyaretleri de bu anlaşma kapsamında icra edilecek.

Reaksiyon Göster
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir