1. Anasayfa
 2. Yapay Zeka

Google, yapay zeka güvenliğini artırmak için Anthropic ile ortaklığını genişletiyor

Google, yapay zeka güvenliğini artırmak için Anthropic ile ortaklığını genişletiyor
0

Google, en yüksek yapay zeka güvenliği standartlarına ulaşmak için çalışmak üzere Anthropic ile olan ortaklığını genişlettiğini duyurdu.

Google ve Anthropic arasındaki işbirliği, 2021 yılında Anthropic’in kuruluşuna kadar uzanıyor. İki şirket, Anthropic’in sektördeki en büyük Google Kubernetes Engine (GKE) kümelerinden birini oluşturmasıyla yakın işbirliği içinde çalıştı.

Anthropic’in kurucu ortağı ve CEO’su Dario Amodei, “Google ile uzun süredir devam eden ortaklığımız, yapay zekayı sorumlu bir şekilde geliştirme ve topluma fayda sağlayacak şekilde kullanma konusundaki ortak kararlılığımız üzerine kurulmuştur” dedi.

“Yönlendirilebilir, güvenilir ve yorumlanabilir yapay zeka sistemlerini dünya çapında daha fazla işletmenin kullanımına sunmak için çalışırken işbirliğimizin devam etmesini dört gözle bekliyoruz.”

Anthropic, işlemsel verileri yüksek performans ve güvenilirlikle işlemek için tam olarak yönetilen PostgreSQL uyumlu bir veritabanı olan Google’ın AlloyDB’sini kullanıyor. Ayrıca, Google’ın BigQuery veri ambarı, geniş veri kümelerini analiz etmek ve Anthropic’in operasyonları için değerli içgörüler elde etmek için kullanılıyor.

Genişletilmiş ortaklığın bir parçası olarak Anthropic, yapay zeka çıkarımı için Google’ın en yeni nesil Cloud TPU v5e çiplerinden yararlanacak. Anthropic bu çipleri, birçok kıyaslamada sadece GPT-4‘ün arkasında yer alan güçlü Claude büyük dil modelini verimli bir şekilde ölçeklendirmek için kullanacak.

Duyuru, her iki şirketin de Birleşik Krallık hükümetinin ev sahipliğinde Bletchley Park’ta düzenlenen ilk Yapay Zeka Güvenlik Zirvesi’ne (AISS) katılmasının hemen ardından geldi. Zirve hükümet yetkililerini, teknoloji liderlerini ve uzmanları bir araya getirerek yapay zeka konusundaki endişeleri ele aldı.

Google ve Anthropic ayrıca Frontier Model Forum ve MLCommons ile ortak çalışmalar yürütmekte ve YZ güvenliği için sağlam önlemlerin geliştirilmesine katkıda bulunmaktadır.

Anthropic’in modellerini Google Cloud’da kullanan kuruluşların güvenliğini artırmak için Anthropic artık Google Cloud’un güvenlik hizmetlerini kullanıyor. Bu hizmetler arasında görünürlük, tehdit algılama ve erişim kontrolü sağlayan Chronicle Security Operations, Secure Enterprise Browsing ve Security Command Center yer alıyor.

Google Cloud CEO’su Thomas Kurian, “Anthropic ve Google Cloud, yapay zekanın geliştirilmesi söz konusu olduğunda aynı değerleri paylaşıyor; bunun hem cesur hem de sorumlu bir şekilde yapılması gerekiyor” dedi.

“Anthropic ile yıllardır birlikte çalışarak geliştirdiğimiz bu ortaklık, yapay zekayı daha fazla insana güvenli ve emniyetli bir şekilde ulaştıracak ve en yenilikçi ve en hızlı büyüyen yapay zeka girişimlerinin Google Cloud’u nasıl kullandıklarının bir başka örneğini oluşturacak.”

Google ve Anthropic’in genişletilmiş ortaklığı, YZ güvenlik standartlarını ilerletme ve sorumlu gelişimi teşvik etme konusunda kritik bir adım olmayı vaat ediyor.

Reaksiyon Göster
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir