1. Anasayfa
 2. Teknoloji

SGE artık daha fazla ülkede, daha fazla özelliğe sahip daha fazla dilde.

SGE artık daha fazla ülkede, daha fazla özelliğe sahip daha fazla dilde.
0

Google’ın arama deneyimini iyileştiren yapay zekası SGE, Türkiye’de henüz kullanıma açılmadı.

Google, yapay zeka ile güçlendirilmiş arama deneyimini sunan yeni özelliğini, Amerika, Hindistan ve Japonya başta olmak üzere seçkin pazarlarda duyurduktan sonra, dünya genelinde 120 ülkeye daha açtı. SGE (Search Generative Experience) adlı bu araç, artık İspanyolca, Portekizce, Korece ve Endonezce gibi dilleri de kapsıyor. Ancak Türkiye, bu yapay zeka aracının kullanılabildiği ülkeler arasında bulunmuyor.

Yeni özellik, bu yılın başında tanıtılmış ve sadece İngilizce, Hintçe ve Japonca gibi bazı dilleri destekleyerek faaliyete geçmişti. Google, yapay zekasını daha çok ülkeye yayarken, kullanıcı deneyimini geliştirmek için Amerika’dan itibaren bazı güncellemeler de yapacağını duyurdu.

SGE, Google’ın OpenAI tarafından geliştirilen yapay zeka ile çalışan arama motoru Bing Chat’e rakip olarak gösterilebilir. SGE de Bing Chat gibi kullanıcıların metin yoluyla yapay zeka ile iletişim kurmasına imkan sağlıyor. Kullanıcılar, Google’a bir soru sorduklarında, artık sadece bir link listesi değil; sorunun detaylı bir şekilde açıklanmış yanıtı, yanıtın ardından daha fazla bilgi almak için sorabilecekleri sorular ve kaliteli sonuçlar içeren arama sayfası gibi seçeneklere de ulaşabilecekler.

Yapay zeka ile desteklenen Google, bireyler için merak ettikleri konuların yanıtlarını, başkalarının bir konu hakkında ne düşündüğünü ve bir ürün satın alırken nelere dikkat etmeleri gerektiğini özetliyor.

Çeviri özelliğine de gelen güncelleme sayesinde, kullanıcılar birden fazla anlama sahip bir kelimeyi çevirmek istediklerinde, kelimeye dokunarak veya tıklayarak istedikleri anlamı seçebilecekler. Bu özellik, bir kelimenin cinsiyetini belirtmenin gerektiği dillerde de kullanılabilecek. Bu özellik, önümüzdeki hafta İngilizce-İspanyolca çeviri için Amerika’da kullanıma sunulacak ve daha sonra diğer ülkelere de yayılacak.

Google’ın Arama için Ürün Yönetimi kıdemli direktörü Hema Budaraju, “Uzun bir yenilik sürecinin başındayız ve şimdiye kadar elde ettiğimiz ilerlemeden memnuniyet duyuyoruz. Artık dünya çapında çok daha fazla insan, günlük yardım için Google Arama’da üretken yapay zekayı kullanabiliyor ve gelecekte daha da fazla ülkeye ulaşmayı umuyoruz.” dedi.

Reaksiyon Göster
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir