1. Anasayfa
 2. Otomobil

Sürücüsüz otomobiller için “yapay zeka fabrikaları” kuruluyor

Sürücüsüz otomobiller için “yapay zeka fabrikaları” kuruluyor
0

Foxconn ve Nvidia, sürücüsüz araçlar için yapay zeka fabrikası kuracak

Foxconn, dünyanın en büyük fason elektronik üreticisi, ve Nvidia, teknoloji devi, sürücüsüz araçlar, otonom makineler ve endüstriyel robotlar gibi alanlarda yapay zeka gelişimini desteklemek için “yapay zeka fabrikaları” adı verilen yeni bir veri merkezi türü inşa edeceklerini açıkladı.

Nvidia’nın kurucu ve CEO’su Jensen Huang ile Foxconn’un Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Young Liu, bir etkinlikte bu ortaklığı duyurdular. Yapay zeka fabrikası, büyük veri setlerini işleyecek, analiz edecek ve bunlardan yapay zeka modelleri oluşturacak. Bu fabrikada Nvidia’nın GPU tabanlı bilgi işlem altyapısı kullanılacak.

Huang, etkinlikte yaptığı konuşmada, uçtan uca bir sistem kuracaklarını belirtti. Nvidia, hem elektrikli otomobiller için yapay zeka beyni geliştiren hem de bu beyin için yazılım üreten bir yapay zeka fabrikası oluşturmayı planlıyor. Bu sayede, otomobillerden ve fabrikadan gelen veriler birbirine entegre olacak. Veriler fabrikaya akacak, fabrika da yazılımı iyileştirecek ve tüm yapay zeka filosunu güncel tutacak.

Yapay zeka fabrikası ortaklığı, Nvidia ve Foxconn’un Ocak ayında duyurduğu otonom araç platformları geliştirmek üzere yaptıkları ortaklığın bir devamı niteliğinde. Bu ortaklık kapsamında Foxconn, otomobil üreticilerine elektronik kontrol üniteleri (ECU) sağlayacak ve bu üniteler Nvidia’nın Drive Orin adlı süper bilgisayar yapay zeka platformu ile donatılacak. Foxconn ayrıca 2025 yılında üretime başladığında Nvidia’nın yeni nesil çipi Drive Thor ile ECU üretmeye de başlayacak.

Nvidia ve Foxconn’un rakibi Tesla

Bu ortaklıkla Foxconn ve Nvidia, Tesla’nın Dojo adlı süper bilgisayarına meydan okuyacak. Dojo, Tesla’nın “tam otonom sürüş” (FSD) yazılımını geliştirmek için kullanılan sinir ağlarını eğitmek için tasarlandı. Tesla şu anda Nvidia GPU tabanlı büyük bir süper bilgisayar kullanıyor ancak Dojo, Tesla tarafından geliştirilen çipleri kullanacak. Diğer yandan Foxconn-Nvidia AI fabrikaları Nvidia’nın GH200 Grace Hopper Superchip ve AI Enterprise yazılımına dayanacak. Bu ortaklık aynı zamanda Foxconn’un bir üretim hizmeti şirketinden bir platform çözümleri şirketine dönüşmesinde önemli bir rol oynayacak. Foxconn ilk olarak üç platforma odaklanacak: Akıllı elektrikli araçlar, akıllı şehirler ve akıllı üretim.

Yapay zeka alanındaki yenilikleri göz önüne aldığımızda geleceği hayal etmek çok kolay. Sensörlerden, kameralardan ve her türlü kaynaktan veri toplayan ve bunları zekaya dönüştüren “fabrikalar” bizi bekliyor. Ve anlaşılan o ki gelecekte her sektörün, her şirketin bir yapay zeka fabrikası olması gerekecek.

Reaksiyon Göster
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir