1. Anasayfa
 2. Yapay Zeka

Google.org 20 milyon dolarlık üretken yapay zeka programı başlatıyor

Google.org 20 milyon dolarlık üretken yapay zeka programı başlatıyor
0

Google.org 20 milyon dolarlık üretken yapay zeka hızlandırıcı programı başlatıyor

Google’ın hayırsever kanadı Google.org, üretken yapay zekadan yararlanan teknoloji geliştiren kâr amacı gütmeyen kuruluşlara fon sağlamaya yardımcı olacak yeni bir program başlatıyor.

Google.org 20 milyon dolarlık üretken yapay zeka programı başlatıyor
Google.org 20 milyon dolarlık üretken yapay zeka programı başlatıyor

Google.org Accelerator olarak adlandırılıyor: Generative AI (Üretken Yapay Zeka) adı verilen program, 20 milyon dolar hibe ile finanse edilecek ve aralarında öğrenci yazı geri bildirimi için yapay zeka destekli araçlar geliştiren Quill.org ve kalkınma araştırmalarını daha erişilebilir hale getirmek için üretken bir yapay zeka uygulaması geliştiren Dünya Bankası’nın da bulunduğu 21 kar amacı gütmeyen kuruluşu kapsayacak.

Altı aylık hızlandırma programındaki kâr amacı gütmeyen kuruluşlar, finansmana ek olarak teknik eğitime, atölye çalışmalarına, mentorlara ve bir “yapay zekâ koçunun” rehberliğine erişebilecek. Ayrıca, Google.org’un burs programı aracılığıyla, Google çalışanlarından oluşan ekipler, önerdikleri üretken yapay zeka araçlarının piyasaya sürülmesine yardımcı olmak için altı aya kadar tam zamanlı olarak üç kar amacı gütmeyen kuruluşla (Tarjimly, Benefits Data Trust ve mRelief) birlikte çalışacak.

Tarjimly, mültecilerin dillerini tercüme etmek için yapay zekayı kullanmayı amaçlarken, Benefits Data Trust, düşük gelirli başvuru sahiplerinin kamu yardımlarına kaydolmalarına yardımcı olmak için vaka çalışanlarını destekleyen asistanlar oluşturmak için yapay zekadan yararlanıyor. mRelief ise ABD SNAP yardım başvuru sürecini kolaylaştırmak için bir araç tasarlıyor.

Google.org küresel savunuculuk direktörü Annie Lewin bir blog yazısında “Üretken yapay zeka, sosyal etki ekiplerinin toplumlarına hizmet ederken daha üretken, yaratıcı ve etkili olmalarına yardımcı olabilir” dedi. “Google.org’dan fon alanlar, yapay zekanın hedeflerine üçte bir sürede ve neredeyse yarı maliyetle ulaşmalarına yardımcı olduğunu bildiriyor.”

PwrdBy anketine göre, kar amacı gütmeyen kuruluşların %73’ü yapay zeka inovasyonunun misyonlarıyla uyumlu olduğuna ve %75’i yapay zekanın özellikle bağışçı kategorizasyonu, rutin arka ofis görevleri ve “misyon odaklı” girişimler gibi alanlarda hayatlarını kolaylaştırdığına inanıyor. Ancak, kendi yapay zeka çözümlerini oluşturmak veya üçüncü taraf ürünleri benimsemek isteyen kar amacı gütmeyen kuruluşlar için başta maliyet, kaynaklar ve zaman olmak üzere önemli engeller var.

Lewin blog yazısında, benzer şekilde, her beş kar amacı gütmeyen kuruluştan dördünün üretken yapay zekanın çalışmaları için uygulanabilir olabileceğini düşünmesine rağmen, neredeyse yarısının şu anda bir dizi iç ve dış engelin bir sonucu olarak teknolojiyi kullanmadığını ortaya koyan bir Google.org anketine atıfta bulunuyor. “Bu kâr amacı gütmeyen kuruluşlar, benimsemenin önündeki en büyük engeller olarak araç, farkındalık, eğitim ve finansman eksikliğini gösteriyor” dedi.
Cesaret verici bir şekilde, kar amacı gütmeyen yapay zeka odaklı girişimlerin sayısı artmaya başlıyor.

Kâr amacı gütmeyen hızlandırıcı Fast Forward, bu yıl son sınıfı için başvuranların üçte birinden fazlasının yapay zeka şirketleri olduğunu söyledi. Crunchbase, daha geniş anlamda, dünya genelinde düzinelerce kar amacı gütmeyen kuruluşun, AI etik laboratuvarı AlgorithmWatch, sanal okuma kliniği JoyEducation ve koruma savunuculuğu grubu Earth05 gibi AI’ya etik yaklaşımlar etrafında çalıştığını bildiriyor.

 

 

 

Reaksiyon Göster
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir