1. Anasayfa
 2. Mobil Teknoloji

iPhone Bataryanızın Daha Uzun Süre Dayanması İçin Bu 2 iOS Ayarını Kapatın

iPhone Bataryanızın Daha Uzun Süre Dayanması İçin Bu 2 iOS Ayarını Kapatın
0

Birkaç iOS ayarını değiştirerek iPhone’unuzun bataryasının daha uzun süre dayanmasını sağlayabilirsiniz.

iPhone 15 bu sonbaharın başlarında piyasaya sürüldü ve şu anda en yeni iPhone’un yanı sıra geçen yılın iPhone 14’ünde de çeşitli harika fırsatlar var. Eski bir iPhone’unuz varsa ve yakın zamanda daha yeni bir modele geçmeyi planlamıyorsanız, telefonunuzun mümkün olduğunca yeni hissetmesini sağlamak için muhtemelen pilinizi optimize etmek isteyeceksiniz.

Çoğu iPhone pil sorunu, “optimize edilmiş şarj” kullanmak, iPhone‘unuzu aşırı ısıtmaktan kaçınmak ve pilin sıfıra inmesine izin vermemek gibi birkaç basit adım atılarak önlenebilir.

Bu iPhone piliyle ilgili en iyi uygulamaların yanı sıra, iOS 16 ve iOS 17 için pil tasarrufu sağlayan diğer ipuçları daha az belirgindir ve iPhone’unuzun pilini daha uzun süre canlı tutmanıza yardımcı olabilir.

Bu haberde, iOS 16 ve iOS 17’de iPhone’unuzun pilini farklı derecelerde zorlayan iki özelliği ve pil ömrünü korumaya yardımcı olmak için bunları nasıl kapatabileceğinizi ele alacağız. İşte bilmeniz gerekenler.

Daha fazla pil tasarrufu ipucu ve püf noktası istiyorsanız, arka plan uygulamalarının yenilenmesini nasıl durduracağınıza ve iPhone’unuzun pilini nasıl değiştireceğinize (Apple’dan daha ucuza) göz atın.

iPhone kilit ekranınızdan widget’ları kaldırma

Kilit ekranınızdaki tüm widget’lar, uygulamalarınızı arka planda otomatik olarak çalışmaya zorlar ve spor skorları veya hava durumu gibi widget’ların görüntülediği bilgileri güncellemek için sürekli veri alır. Bu uygulamalar widget’larınız nedeniyle sürekli olarak arka planda çalıştığından, sürekli olarak güç tükettikleri anlamına gelir.

iOS 17’de biraz pil tasarrufu yapmak istiyorsanız, yapılacak en iyi şey kilit ekranınızda (ve ana ekranınızda) widget’lardan kaçınmaktır. Bunu yapmanın en kolay yolu başka bir kilit ekranı profiline geçmektir: Mevcut kilit ekranınızda parmağınızı aşağı doğru bastırın ve ardından kaydırarak widget içermeyen bir kilit ekranı seçin.

Mevcut kilit ekranınızdan widget’ları kaldırmak istiyorsanız, kilit ekranınızda aşağıya basın, Özelleştir’e basın, Kilit Ekranı seçeneğini seçin, widget kutusuna dokunun ve ardından kaldırmak için her widget’ın üzerindeki “-” düğmesine basın.

iPhone’unuzun dokunsal klavye geri bildirimini kapatın
Şaşırtıcı bir şekilde, iPhone’daki klavye hiçbir zaman yazarken titreşim özelliğine sahip olmamıştı. iOS 16 ile iPhone’a eklenen bu özellik “dokunsal geri bildirim” olarak adlandırılıyor. Sadece tık-tık sesleri duymak yerine, dokunsal geri bildirim her tuşa bir titreşim vererek yazarken daha sürükleyici bir deneyim sunuyor. Apple‘a göre, aynı özellik pil ömrünü de etkileyebilir.

Klavye hakkındaki bu Apple destek sayfasına göre, dokunsal geri bildirim “iPhone’unuzun pil ömrünü etkileyebilir.” Klavye özelliğinin ne kadar pil ömrü tükettiğine dair herhangi bir bilgi verilmiyor, ancak pil tasarrufu yapmak istiyorsanız bu özelliği devre dışı bırakmak en iyisi.

Neyse ki bu özellik varsayılan olarak etkin değil. Kendiniz etkinleştirdiyseniz, klavyeniz için dokunsal geri bildirimi kapatmak için Ayarlar > Sesler ve Dokunsallar > Klavye Geri Bildirimi’ne gidin ve Dokunsal’ı kapatın.Reaksiyon Göster
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir