1. Anasayfa
 2. Yapay Zeka

Yapay zeka insanları besleyecek mi yoksa onların yerini mi alacak?

Yapay zeka insanları besleyecek mi yoksa onların yerini mi alacak?
2

Prof Russell’a göre, kişiler arası becerilerin geliştirilmesi, gençlerin gelecekte işlerini yapay zekadan kurtarmalarına yardımcı olacak bir şey.

Davos Brainstorm 2024 etkinliğinde, Kaliforniya Üniversitesi Bilgisayar Bilimleri Profesörü Stuart J. Russell ve Datakind CEO’su Lauren Woodman, India Today Group Başkan Yardımcısı ve Genel Yayın Yönetmeni Kallie Purie ile yapay zekanın gelecekteki etkisi hakkında konuştu.

Yapay zeka insanları besleyecek mi yoksa onların yerini mi alacak?
Yapay zeka insanları besleyecek mi yoksa onların yerini mi alacak?

Hem Prof Russell hem de Woodman, gelecekte yapay zeka ve insanlar arasındaki ilişkinin doğası gereği besleyici mi yoksa çıkarcı ve sömürücü mü olacağı sorusu üzerine, bunun yapay zeka sistemlerini nasıl eğitmeyi planladığımıza bağlı olacağına inanıyor.

Prof Russell, “Yapay zeka sistemlerini nasıl tasarlayacağımız konusunda bir seçeneğimiz var. Eğer onları doğru tasarlarsak, bize karşı hiçbir risk taşımadıklarını garanti edebilmeliyiz. Ve eğer tek yol gösterici ilkeleri bizim çıkarlarımızsa, bize bebek muamelesi de yapmamalılar çünkü türümüzün geleceği için istediğimiz şey güçsüzleşmek değil, bu makineler bizim için her şeyi yapabilir, ancak bizim çıkarlarımızı en iyi şekilde gözeterek aslında bizim için her şeyi yapmaktan kaçınmalılar ki biz de gelişmeye devam edebilelim ve kendi medeniyetimize sahip olabilelim.”

Woodman da sözlerine şöyle devam etti: “Bu yöndeki ilerlemeyi nasıl teşvik edeceğimiz ve uygulayacağımız konusunda bir seçeneğimiz var. Yapılması gereken pek çok seçim var ve bu her an tersine dönebilir. Dolayısıyla bu seçimlerin hepimizin yararına olacak şekilde yapılabilmesi için sürekli dikkat edilmesi gerektiğini düşünüyorum.”

Yapay Zeka günlük hayatımızın ayrılmaz bir parçası haline geldi. Bununla birlikte, Silikon Vadisi’nde tüm bunları mümkün kılan yönetim kurulu odaları şimdi yapay zekanın neye dönüşebileceği korkusuyla boğuşuyor.

Tesla CEO’su Elon Musk, Microsoft CEO’su Satya Nadella gibi üst düzey liderler, yapay zekanın insan zekasını geçebileceği ve hatta gelecekte işleri devralabileceği korkusunu dile getirdiler. Uluslararası Para Fonu (IMF) tarafından yakın zamanda yapılan bir araştırmaya göre, yapay zekanın hızlı büyümesi küresel istihdamın neredeyse %40’ını ortaya çıkaracaktır.

Yapay zekânın işleri devralması hakkında konuşan Prof Russell, yapay zekânın karşılanmamış taleplerin karşılanmasına yardımcı olacağı alanlarda uygulanması gerektiğini belirtti. Business Today’e verdiği demeçte, “Yapay zekayı, her ülkede karşılanmamış olan çocuklar için bireysel özel ders ihtiyacı gibi karşılanmamış ihtiyaç alanlarına odaklayın” dedi. Ona göre, kişilerarası becerilerin geliştirilmesi, gençlerin gelecekte işlerini yapay zekadan kurtarmalarına yardımcı olacak bir şeydir.

 

 

Reaksiyon Göster
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (2)

 1. Yapay zeka bizi aç bırakacak :D

 2. Yapay zeka bizi aç bırakacak :D

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir